Jsou mzdy Praha skutečně dostatečně vysoké?

Služby


Říká se, že pokud chcete dobře placené místo, musíte do Prahy. A statistiky ukazují, že průměrná mzda je v našem hlavním městě skutečně vyšší než ve zbytku země, a to i když v to nepočítáme politiky a nejrůznější členy vlády, kteří zde také pracují a kteří mají značně nadstandardní finanční ohodnocení. Dávalo by tedy smysl, že se lidé chtějí přestěhovat právě sem, pokud chtějí za lepším. Přesto tomu tak není.

počítání mezd

Důvodem je především to, že ačkoliv jsou zde mzdy skutečně vyšší, vyšší jsou také ceny v podstatě všech komodit, od nemovitostí po běžné základní potraviny. V podstatě tedy máte větší příjem, ale zároveň s ním vzrostou i výdaje. Není tedy divu, že se lidé ptají, zda se tedy vyplatí zde pracovat.

Zde je však potřeba říci, že zdaleka ne všichni, kdo v Praze pracují, zde také bydlí. Mnoho lidí dojíždí z mnohdy i vzdálenějších obcí a měst a večer se zase vrací domů. Ano, stráví tak denně často i dvě hodiny cestou, avšak pravdou je, že stejné to může být i pro obyvatele Prahy, kteří bydlí na jiném konci, než na kterém pracují. Cesta i veřejnou hromadnou dopravou totiž nebývá nejrychlejší, zvláště když započítáme i přestupy.

dnes je home office častější

Jistě, tito lidé musí do svých nákladů započítat i ty cestovní, na druhou stranu však platí méně za nákup i energie, neboť bydlí mimo onu „hlavní zónu“. Navíc, jak ukázala epidemie coronaviru, mnoho zejména kancelářských úkonů se dá stejně dobře vykonávat i z domova, takže tito lidé mají mnohem častěji home office, který znamená v podstatě nulové cestovní výdaje.

Musíme se tedy ptát, zda je skutečně výhodné v Praze bydlet. Jistě, pracovat zde se mnohdy vyplatí, neboť mzdy Praha má skutečně vyšší, než je celorepublikový průměr. Co se však bydlení týče, to už je poněkud jiná otázka. Stojí proto na zvážení, jakou cestou bychom se v tomto ohledu měli nakonec vydat, abychom byli spokojeni.